Osmanlı Tuğrası Nedir?

Osmanli Tugrasi Nedir 1

Osmanlı Tuğrası Nedir?

Osmanlı tuğrası nedir sorusunun yanıtını bu yazımızdan öğrenebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında Osmanlı tuğrası anlamı ve Osmanlı tuğrasında Arapça ne yazıyor sorusunun cevabına da yazımız ile ulaşabilirsiniz.

Geçmişi eski dönemlere dayanan Osmanlı tuğrası günümüzde de oldukça popülerdir. Erkekler tarafından aksesuar seçimlerinin başında gelen bu motif güzelliği kadar anlamı ile de oldukça dikkat çekmektedir.

Tasarımları ile kişilerin dikkatlerini çeken hem de aksesuar olarak tercih eden kişiye Osmanlı devletinin gücünü hatırlatan bu takılar geçmişte olduğu kadar günümüzde de herkesin beğenisini toplamaktadır.

Günlük hayatlarında ve özel günlerde şıklıkları kadar aksesuar seçimleri ile de dikkat çekmeyi seven beyler için Osmanlı tuğralı aksesuarlar tercihleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Osmanlı Tuğrası Ne Demek?

Osmanlı tuğrası ne demek diye soracak olursanız bilmeyenler için detaylı olarak anlatmak isteriz. Osmanlı devletinde hüküm süren hükümdarların her birinin kendine ait olan ve kullanmış olduğu bir mührü vardır. Bu mührede “Tuğra” adı verilmiştir.

Osmanlı devletinin kuruluşundan itibaren toplamda otuz altı padişah hüküm sürmüştür. Padişahlarında kendine ait olan mühürleri üzerinde isimleri ve lakapları yer almaktadır. Ve bu mühür onların imzaları yerine geçmektedir. Toplamda otuz altı padişah olduğunu belirtmiştik ancak buna rağmen mühür sayısı otuz beştir. Bunun sebebi ise Osman Bey’e ait bir tuğranın olmamasından kaynaklanmaktadır.

Osmanlı Tuğrası Anlamı  

Osmanlı tuğrası anlamı ise her dilde farklı anlamlar da kullanılmıştır. Örneğin Osmanlı tuğrası Arapça olarak “Tevki” yani “İz Bırakma” anlamına, Farsçada ise “Nişan” yani “İşaret” anlamına gelmektedir.

Gördüğünüz gibi her dilde değişik anlamalarda kullanılsa da aslında tuğra mühür olarak bilinmekte ve o mana da kullanılmaktadır.  Osmanlı tuğrasında padişahların lakabı ve imzasının yanı sıra babalarının da isimleri de mühürde yer almaktadır.

Merak edilen bir başka soru ise Osmanlı tuğrasını ilk kimin kullandığıdır. Bu tuğrayı ilk olarak Orhan Gazi kullanmıştır. Sonrasında ise hüküm süren padişahların her biri kendi dönemlerinde kendi imzalarını taşıyan mühürleri ile varlıklarını devam ettirmişlerdir.

Görüldüğü üzere Osmanlı tuğrası anlamı aslında her dilde farklılık göstermiş olsa da dönemin hüküm sürmüş padişahlarının adını ve imzasını taşıyan padişahların kullandıkları mühür olarak tarihe adını yazdırmıştır.

Osmanlı Tuğrası Ne Anlama Gelir?

Osmanlı tuğrası ne anlama gelir diye soracak olursanız öncelikle bu konuda tuğra’nın ne demek olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Osmanlı tuğrası anlamı sorusu dışında, Osmanlı tuğrasında Arapça ne yazıyor sorusu da her daim merak edilmiştir. Aslında halk arasında yanlış bilinen bir durumda söz konusudur. Nedir diye soracak olursanız hemen açıklamak isteriz.

Halk olarak Arapça ve hat sanatı ile yazılmış olan her şeyi genellikle dua olarak düşünmekteyiz. Ama tabi ki bu her zaman doğru değildir. Örneğin tuğra da dua ile karıştırılanlardan bir tanesidir.

Yukarıda da anlatmış olduğumuz gibi tuğra “Osmanlı Sultanlarının İmzası”dır.  Mühür olan tuğra’nın üzerinde yalnızca tek bir alanda dua ibaresi vardır. Buda  “el-muzaffer daima” şeklinde yer alan kısımdır. Bu duanın da anlamı ise padişah’ın her daim muzaffer olmasını yani her zaman zafer kazanmasını temenni etmesi anlamına gelmektedir.

Peki nedir bu tuğra? Tuğra hat sanatının bir koludur ve geçmiş dönemlerde usta hattatlar tarafından yazılmıştır. Türkçede ise hüküm süren padişahın ismine özel olan ve padişahın imzasını taşıyan mühürdür. Bu mührün aslı Oğuz lehçesinde “Tuğrağ”tır ve hükümdarın basılmış imzası anlamına gelmektedir.

Osmanlı Tuğrasında Kullanılan Semboller ve Anlamları

Osmanlı tuğrası bahsetmiş olduğumuz gibi padişahın adının, lakabının ve buna ek olarak babalarının isimlerinin yer aldığı bir devlet mührüdür. Bu mühre birde birçok sembol eşlik etmektedir ve eşlik eden her sembolün ayrı ayrı anlamları bulunmaktadır. Tuğra üzerinde yer alan sembol ve anlamları aşağıda olduğu gibidir:

  • Tuğ’lar: Bu sembol tuğra’nın üst kısmında yer almaktadır. “Elif” harfi şeklinde yukarı doğru uzanan uzantılara verilen isimdir.
  • Zülfe: Zülfe sembolü de tuğların yanında bulunan flama şeklindeki kavislere verilen isimdir.
  • Beyzeler: Bu sembol tuğra’nın sol tarafında yer alan ve iç içe girmiş iki kavisli bölümden oluşan alana verilen addır.
  • Sere: Bir diğer adı ile kürsü, tuğra’nın en alt bölümünde yer almaktadır. Bu kısım asıl anlamın bulunduğu ve detayların yer aldığı bölüme verilen isimdir. Bu alanda genel olarak padişahın ismi, babasının ismi, el-muzaffer daima duası ve sahip olunan unvanlar yer almaktadır.
  • Kollar: Bir diğer adı ile hançer; beyzeleri takip eden paralel şekilde yer alan uzantılara verilen isimdir. Padişahların sağ üst köşelerinde “Mahlas” şeklinde sıfatları da bulunmaktadır.

Gördüğünüz gibi Osmanlı tuğrası anlamı ve bu tuğra da kullanılan sembollerin anlamı yukarı da belirtmiş olduğumuz gibidir. Osmanlı tuğrası anlamı, sembolleri ve dikkat çeken tasarımı ile neden tercih edildiği net bir şekilde ortaya koyulmuştur.

Osmanlı Tuğrası Yüzük

Osmanlı tuğrası yüzük modelleri geçmişten günümüze popülerliğini hiç kaybetmeden parmakları süslemeye devam etmektedir. Günümüz beyleri için önemli aksesuarlar arasında ilk sıralarda yer alan yüzükler tasarımları ile her daim ön plana çıkmaktadır.

Osmanlı tuğrası yüzük modelleri de son dönemler de popüler kültürün bir yansıması olan televizyon dizilerinin de etkisi ile altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Sihirli bir kara kutu olarak evlerimizin içine giren televizyon sayesinde izlediğimiz dönem dizileri aksesuar seçimi yaparken kişilerin tercihlerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Dizilerdeki önemli karakterlerin kullandıkları aksesuarlar hızlı bir şekilde popüler olmakta ve oldukça yoğun bir talep görmektedir. Bu da takı sektörünü harekete geçirmekte ve hızlı bir sirkülasyonun oluşmasını sebep olmaktadır.
 

Günümüz beyleri kıyafet seçimlerinde ne kadar titiz ise aksesuar tercihlerinde de bir o kadar seçicilerdir. Osmanlı tuğrası yüzükler ile de hem Osmanlı’nın gücünü hissetmek hem de köklerine bağlı olduğunu çevresine yansıtmak amacı ile Osmanlı tuğrası modelleri arasından seçimlerini yaparlar.

Bir Cevap Yazın