Mührü Süleyman Nedir?

Muhru Suleyman Nedir 1

Mührü Süleyman Nedir?

Mührü Süleyman Nedir diye merak ettiğinizi duyar gibiyiz. Varlığı efsanelere konu olan Süleyman’ın mührü gizemi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.  Bu yazımızda mührü Süleyman üzerinde ne yazıyor ya da Mührü Süleyman anlamı nedir gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına ulaşacak ve bilgi sahibi olacaksınız.

Son dönemlerde popülerliği ile herkesin dikkatini çeken Mührü Süleyman aksesuar tasarımlarında da yoğun olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir.  Birçok tasarıma ev sahipliği yapan bu mühür hakkında detaylı bilgileri sizler ile paylaşacağız. Ama öncesinde Hz.Süleyman kimdir? Mührü Süleyman yüzük nedir gibi konulara değinmek isteriz.

Hz.Süleyman Kimdir?

Binlerce yıl önce yeryüzünün büyülü olduğu dönemlerde insanın kötülükten haberdar olmadığı zamanlarda olağanüstü güçlere sahip olan bir kral varmış. Bu kral Allahtan kimseye verilmemiş olan bir saltanat istemiş. Sonrasında ise Allah bu saltanatı ona vermiş ve böylece bu kral zaman içinde yeryüzünün ve gökyüzünün hakimi olmuş.

Cinlere, insanlara ve hayvanlara hükmeden bu kral Hz.Süleyman’dan başkası değilmiş. İsrail soyundan gelen bu kral üstün güçlerini kullanarak insanlara fayda sağlamak için çaba sarf edermiş.

Yakub soyuna bağlı olan kral Hz.Süleyman, Gazze’de dünyaya gözlerini açmıştır. Süleyman’ın babası ise peygamber olan Hz.Davuddur. Babası vefat ettiğinde on iki on üç yaşlarında olan Süleyman babası gibi önde hükümdar sonrasında ise peygamber olmuştur.

Çocukken bile vicdanlı ve herkese yardımları ile bilinen Hz.Süleyman adaleti ile bilinen bir peygambermiş. Kendisine Allah tarafından bahşedilmiş olan saltanatı her daim insanların iyiliği ve güzelliği için kullanmıştır.

Kutsal kitap Kuran-ı Kerim başta olmak üzere tefsir, hadis ve birçok tarih kitabında hükümdar peygamber olarak adı geçen Hz.Süleyman’ın üstün ve olağanüstü yeteneklerinden söz edildiği dikkat çekmektedir.  Hz.Süleyman’ın isminin kutsal kitap Kuran-ı Kerim de on altı yerde geçtiği görülmektedir. Bütün bunlara ek olarak Hz.Süleyman’ın, Hz.Davud’un oğlu ve varisi olduğu ve üstün yeteneklere sahip olduğunun, adaletli ve her zaman adil bir kul olduğunun da altı çizilmiştir.

Hükümdar peygamber olarak dünyaya hükmeden Hz.Süleyman olağanüstü güçleri ile de dikkat çeken bir peygamberdir. Bütün varlıklara hükmettiği söylenen Hz.Süleyman’ın cinlere de istediğini yaptırdığı bilinmektedir. Kendisine bahşedilen saltanatı her daim insanların yararına kullanan Süleyman, halkı için gözünü kırpmadan faydalı ne varsa yapmaya çalışmış bu yoldan hiç şaşmamıştır. Halkı için birçok köprü, bina ve yol inşa eden Hz.Süleyman halk arasında da herkesçe sevilen bir peygamber olmayı başarmıştır.

Hz. Süleyman’ın birçok mucizeye sahip olduğu da bilinenler arasındadır.  Mescid-i Aksayı yedi yılda inşa ettiği bilinmektedir. Evlilik hayatına gelince Hz.Süleyman Yemen’in Sebe şehrinde yaşamını sürdüren “Belkıs” hanım ile hayatını birleştirmiştir.

Peygamber Süleyman’ın ölümü ise kendine cinler tarafından yaptırdığı sarayı izlerken olmuştur. Sarayın inşasını seyreden Hz.Süleyman asasına dayanıp tefekkür ederken hayata gözlerini yummuştur. 

Mührü Süleyman Yüzük

Mührü Süleyman yüzük ise her daim merak edilen ve hikayesi ile de dikkatleri üzerine çeken bir yüzüktür. Efsanelere bile konu olmuş olan bu yüzük gücün simgesi olarak da kabul edilmektedir.

Gizemi ile dikkat çeken bu yüzüğün Tanrı tarafından Hz.Süleyman’a verildiği söylenmektedir. Bu yüzük aslında bir mühürdür. Müslümanlar bu yüzüğü mühür olarak kullanmayı tercih ederken Hz.Süleyman onu yüzük olarak kullanmıştır.

33Mührü Süleyman yüzük bir diğer adı ile Hz. Süleyman yüzüğü taşıyan kişiye olağanüstü güçler verdiği söylenmektedir. Mührü Süleyman üzerinde ne yazıyor sorusu da merak konusu olmuştur.

 Bu yüzüğün üzerinde meleklerin ve sayılı insanların bildiği Tanrı’nın gizli ismi olan “İsmi Azam” duası yer almaktadır. Gizemli hali ile de dikkat çeken bu yüzük son zamanlarda herkes tarafından beğeni ile kullanılmakta ve dikkat çekmektedir.

Sizlerde şıklık yarışında önde olmak ve girdiğiniz ortamlarda gözlerin üzerinizde olmasını istiyorsanız Elmas İş gümüş tasarım atölyesinin modayı takip eden gümüş Hz.Süleyman yüzük modelleri arasından seçim yapabilir ve şıklığı yakalayabilirsiniz.

Mührü Süleyman yüzük modellerini görmek ve satın almak için hemen tıklayınız.

Mührü Süleyman Anlamı Nedir?

Mührü Süleyman kimi araştırmalara göre Adem’in taşıdığı ve ona ait olan bir yüzüktür. Adem’in cennetten çıkarken bu yüzüğü “Arşa” bıraktığı söylenmektedir.  Sonrasında ise bu yüzüğü Cebrail bulmuştur. Cebrail yüzüğü hemen Tanrıya getirmiştir. Tanrı’da yüzüğün Süleyman’a verilmesini emretmiştir. Cebrail de yüzüğü hemen Hz. Süleyman’ a teslim etmiştir. Bu rivayet sebebi ile de yüzüğün cennetten geldiği söylenmektedir.

Süleyman’ın mührü her dinde farklı isimler ile anılmıştır. Müslümanlar bu yüzüğe “Hatem-i Süleyman” adını verirken, Hıristiyanlar peygamberin babası olan Hz.Davud nedeni ile bu yüzüğü “Davut Yıldızı” ismini vermişlerdir. Hz.Süleyman’ın İsrail oğullarından olması sebebi ile mühür Yahudiler nezdinde de ayrı bir öneme sahiptir. Bu nedenle İsrail bayrağında da bu sembol yer almaktadır.

Hz.Süleyman yüzüğünün şeklide oldukça dikkat çekicidir. Yüzüğün üzerinde birbirine geçmiş biri ters biri düz üçgenden oluşan altı köşeli bir yıldız yer almaktadır.

Hz.Süleyman’ın tüm varlıklara hükmettiğini belirtmiştik. İnsanlara, cinlere ve hayvanlara hükmeden Süleyman’ın gücünün sırrının bu yüzük olduğu söylenmektedir. Günlerden bir gün yüzüğünü cariyesine emanet eden Hz.Süleyman’ın yüzüğü kendi kılığına giren bir cin tarafından çalınmıştır.

Yüzüğün çalınmasından sonra pek çok söylenti almış başını gitmiştir. Yaşanan bu talihsiz olaydan sonra Hz. Süleyman neyi ver neyi yoksa kaybetmiştir. Ancak bu olay Süleyman için bir son değil aslında bir başlangıç olmuştur.

Mührün yokluğu ile kendini kötü hisseden ve zor zamanlar geçiren Hz.Süleyman’ın yaşadığı acı günlerde kendisindeki asıl mühür olan “Mühr-ü Süleyman’ı” bulunduğu söylenmektedir. 

Mührü Süleyman Kolye

Mührü Süleyman kolye tasarımları da en az yüzük modelleri kadar dikkat çekmektedir. Son dönemlerde popülerliğini artıran Hz.Süleyman mührü ile tasarlanıp üretilen aksesuarlar herkes tarafından beğeni ile kullanılmaktadır.

Elmas İş gümüş tasarım atölyesi olarak modayı takip eden ve şıklığı ile göz kamaştıran Mührü Süleyman aksesuar modellerini tasarlayıp üretmekteyiz. Sizlerde özel günlerde kendiniz ve sevdiklerinizi mutlu etmek istiyorsanız efsanelere konu olan Mührü Süleyman aksesuarları arasından seçim yapabilir ve şıklığı yakalayabilirsiniz.

Son moda ve en trend gümüş Mührü Süleyman kolyeleri görmek için tıklayınız.

Mührü Süleyman Kolyesi Taşımak

Mührü Süleyman kolyesi taşımak oldukça önemlidir.  Çünkü Mührü Süleyman taşımanın faydaları saymakla bitecek gibi değildir. Son dönemde de herkes tarafından yoğun olarak tercih edilen bu aksesuarlar tasarımları ile de bir o kadar beğeni toplamaktadır.

Bu aksesuarları kullanarak Allah’ın Hz.Süleyman’a vermiş olduğu güç ve saltanata sahip olunacağına inanılmaktadır. Bir peygambere verilmiş olan bu mührün kişiler tarafından kullanılmasında herhangi bir sakınca söz konusu değildir. Aksine kişinin kendine çeki düzen vermesinde yardımcı olacaksa bu ayrıca mutluluk verecek olan bir durumdur.

Hz. Süleyman kolyesinin taşıyan kişiye şans getirdiğine inanılmaktadır. Bu sembolün kullanıldığı aksesuarların bilinen diğer faydaları da aşağıda olduğu gibidir:

  • Süleyman mührünün kişiye zamanla kısmet, rızk ve şans kapılarını açtığı söylenir.
  • Kişileri sihirden ve cinlerden koruduğuna inanılır.
  • Kaza ve beladan kişiyi korur.
  • Mührü kullanan kişilerin diğer insanlar tarafından saygı ve hürmet göreceğine inanılmaktadır.
  • Bu aksesuarı kullanan kişinin doğaüstü bir güce sahip olacağı söylenmektedir.
  • Kişinin ruhsal gücüne fayda sağladığı bilinmektedir.
  • Bu aksesuar kişiyi büyüye karşı korur.
  • Süleyman mührü’nün kullanan kişiye zenginlik getireceğine inanılmaktadır.

Mührü Süleyman Yüzüğü Tılsımı Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere tılsım kişileri kötülüklere ve evrendeki bazı varlıklara karşı koruyan ya da kişilerin gerçekleşmesini istediği dilekleri için kullanılan ayetlerden ve mistik olan şekillerden oluşan takı ve kıyafetlerin tümüdür.

Tılsımın geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Tılsımın taşıyan kişilere şans ve mutluluk verdiği söylenmektedir.  Tılsımlı nesneler taşıyan kişiler başkalarında olmayan özellikler kazanırken kimi zamanda bu tılsımlar taşıyan insanı birçok beladan uzak tutmaktadır.

Tabi ki tılsımın etkisini göstermesi için de Allah’a olan inanç ve temiz kalpli olmak oldukça önemlidir. Tılsımı taşıyan kişinin her şeyin Allahtan geldiğine inanması ve sadece o isterse gerçekleşeceğini bilmesi önemli bir detaydır.

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Hz.Süleyman’a Tanrı tarafından bir saltanat verilmiştir.  Bu saltanat sayesinde Hz.Süleyman’a cinler, rüzgar, akarsu gibi metaller, insanlar ve kuşlardan oluşan ordular tahsis edilmiştir.

Bu sembolün kullanıldığı yüzükleri kullanan kişilerin de koruyucu bir tılsıma kavuştuklarına ve kötülüklere karşı korunduklarına inanılmaktadır.

Görüldüğü üzere mührün anlamı oldukça dikkat çekmektedir. Hatta bu mühür atasözlerine bile konu olmuştur. Bilinen atasözü kullanımı: Mühür Kimdeyse Süleyman Odur! Bu sözden de anlaşılacağı gibi bu mühre sahip olan kişinin söz sahibi olacağının kanıtıdır.

Bir Cevap Yazın